Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wizyta na "winnej" Słowacji

30.06.2015

W dniach 22-25 czerwca 30 osobowa grupa małopolskich winiarzy uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na Słowację, którego celem było zapoznanie się z doświadczeniami zagranicznych partnerów w zakresie uprawy winorośli i produkcji wina.

Program pobytu na Słowacji otwarła wizyta w winnicy Pana Milana Pavelki (www.pavelkavino.pl), który jest Prezesem Małokarpackiego Szlaku Winnego, jak również czynnym winiarzem. Wizyta w winnicy, zapoznanie się z uprawą winorośli w Małokarpackim Regionie oraz z technologią produkcji win zakończyła się uroczystym podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy a Małokarpackim Stowarzyszeniem Winiarzy. Kolejnymi winnicami odwiedzanymi przez grupę były: Winnica Vino Ludvik www.vinoludvik.sk, winnica Slováček & Gašparovič www.dubovskygrancic.sk, winnica ELESKO www.wlesko.sk; - najbardziej nowoczesny zakład winiarski w Europie środkowej, winnica Chateau Topolcianky www.vinotop.sk.

Jednym z ciekawszych punktów programu był wykład przeprowadzony przez pracownika Słowackiego Instytutu Winiarstwa, Pana Tibora Rumana - hodowcę nowych odmian słowackich winogron.

Wielowiekową tradycję uprawy winorośli na terenie Słowacji unaoczniło zwiedzanie muzeum win w Pezinku www.muzeumpezionk.sk.

Bogata i nieprzerwana tradycja winiarstwa, kształcenie słowackiej młodzieży w przedmiotowym zakresie już od szkoły średniej, o czym uczestnicy mogli przekonać się podczas wizyty połączonej z wykładami w szkole z Modrej, powoduje, iż słowackie winnice są na wysokim poziomie, a dzięki temu od słowackich partnerów możemy się wiele nauczyć.

 


Portale regionalne
mapa

Współpraca Z KSOW

Czy chcesz podjąć współpracę z KSOW w Małopolsce?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009