Konferencja alternatywne źrodła dochodów drobnych gospodarstw rolnych Unii Europejskiej
Jak zapewnić alternatywne źródła dochodu w drobnych gospodarstwach rolnych UE, to temat przewodni piątej już międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej w Krakowie wspólnie przez Uniwersytet Rolniczy, Centrum doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie wraz z Województwem Małopolskim. Znamienici goście, reprezentujący zarówno Parlament Europejski, europejskie stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, jak i przedstawiciele nauki z Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, czy Rumunii oraz nasi polscy naukowcy i praktycy dyskutować dziś bedą nad problemami zapewnienia odpowiednich dochodów mieszkańcom obszarów wiejskich, charakteryzujących się rozdrobnionym rolnictwem. Problem ten, szczególnie bliski jest małopolskim rolnikom, którzy z uwagi na historycznie uwarunkowane rozdrobnienie agrarne, stałe poszukują alternatywnych źródeł dochodów. Sprzedaż bezpośrednia, drobne przetwórstwo, czy prowadzenie gospodarstw agroturystycznych, lub innych obiektów turystyki wiejskiej, to tylko niektóre ze sposobów znalezienia dodatkowych możliwości dochodów. Województwo Małopolskie na konferencji reprezentuje Wicemarszałek województwa Małopolskiego, dr hab. Stanisław Sorys.
W drugim dniu konferencji zaproszeni goście zagraniczni wraz z przedstawicielami UR w Krakowie, doradcami rolniczymi odwiedza małopolskie gminy, poznając specyfikę naszego rolnictwa i rozwijające się na tych terenach specjalizacje. dzięki spotkaniom z miejscowymi rolnikami bedą mieli okazje do wymiany poglądów i dyskusji, w jaki sposób Wspólna Polityka Rolna UE powinna wspierać obszary rozdrobnione agrarne.
Reprezentująca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, radca ministra, Zofia Krzyżanowska, wskazała, iż tematyka dzisiejszej konferencji odpowiada wprost dwóm celom wytyczonym przed nową perspektywą finansową UE - Wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Przyjęte w nowym PROW 2014-2020 możliwości realizacji projektów odpowiadają na te potrzeby. Możliwości tworzenia nowych podmiotów na obszarach wiejskich, wsparcie dla rozwoju przetwórstwa, czy samozatrudnienia mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza o rozdrobnionej strukturze agrarnej, to tylko niektóre przykłady kierunków rozwoju, jakie bedą wspierane przez PROW.
Cyklicznie organizowana już w Krakowie konferencja jest jednym ze źródeł, na których bazuje Ministerstwo opracowując programy wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Podkreślenia wymaga fakt, iż choćby w ramach podejścia LEADER co najmniej 50% środków, którymi dysponować bedą lokalne grupy działania, bedą przeznaczone na zadania wspierające rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.