Wybrano Chłopa Roku A.D. 2015!
Jak przeszło dwudziestoletnia tradycja każe w pierwszą niedzielę po św. Wojciechu na błoniach racławickich, u stóp pomnika Tadeusza Kościuszki, odbyły się Wyboru Chłopa Roku A.D. 2015. Witając wszystkich licznie zgromadzonych widzów Wicepremier, Minister Gospodarki, Janusz Piechociński podziękował tym, którzy zdecydowali się wziąć udział w zmaganiach, gdyż jak zauważył „dzięki kultywowaniu tradycji, polska wieś nie zatraci swojej tożsamości”. Następnie w towarzystwie Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Wojciecha Kozaka, zwiedził stoiska przyglądając się z uznaniem m.in. warsztatom kulinarnym dla dzieci na stoisku „Zasmakuj w Małopolsce”, czy licznym wystawom sprzętu rolniczego.
Zmaganiom 7 śmiałków biorących udział w konkursie na Chłopa Roku przyglądała się bacznie Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Marcińska wraz z przedstawicielami Sejmiku Województwa Małopolskiego: Jackiem Soską, Adamem Domagałą, Adamem Kwaśniakiem, Stanisławem Pasoniem. Kandydaci musieli zaprezentować się w stroju regionalnym, sprawdzić swoją wiedzę nt. dawnych tradycyjnych narzędzi gospodarskich oraz produktów regionalnych i tradycyjnych, a na koniec wykazać się siłą i sprawnością w przenoszeniu balotów ze słomy. Chłopem Roku 2015 został Wiesław Szydłowski (woj. Świętokrzyskie). Drugie miejsce zajął Józef Wójtowicz (woj. Małopolskie), a trzecie najmłodszy ze śmiałków – liczący 17 lat Julian Wakuliński (woj. Pomorskie).
Województwo Małopolskie obecne było w Racławicach ze stoiskiem „Zasmakuj w Małopolsce”, na którym wszyscy zebrani mogli zasmakować w małopolskich produktach regionalnych, a najmłodsi wzięli czynny udział w warsztatach kulinarnych pt. „W kuchni Pięknego Jasia”. Celem kampanii jest przybliżenie mieszkańcom Małopolski i przybywającym do naszego regionu gościom produktów, które dzięki prowadzonej przez Unię Europejską polityce jakości i wyróżniania produktów żywnościowych, uzyskały certyfikaty Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne. Malopolska to region bogaty w takie produkty – mamy ich 11, a pierwszy polski zarejestrowany produkt regionalny to bryndza podhalańska.