Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Małopolskie Święto Plonów

01.09.2014

Mieszkańcy naszego regionu, samorządowcy oraz zaproszeni goście podziękowali małopolskim rolnikom za ich ciężką pracę. Za nami tradycyjne Dożynki Wojewódzkie, które tym razem odbyły się w gminie Osiek. W Święcie Plonów udział wziął m.in. marszałek Marek Sowa.

Małopolska jest dobrym miejscem do życia i wypoczynku na łonie przyrody. Nie można jednak zapomnieć, że to także miejsce codziennej ciężkiej pracy rolników. Właśnie ich święto obchodzone było dziś w gminie Osiek, w powiecie oświęcimskim. XVI Dożynki Wojewódzkie rozpoczęły się od powitanie delegacji wieńcowych oraz gości przed kościołem Św. Andrzeja Apostoła w Osieku przez Starostów Dożynek. Wójt Gminy Osiek Jerzy Mieszczak w towarzystwie dzieci i młodzieży ubranych w stroje krakowskie przywitał m.in. marszałka Marka Sowę, Wojewodę Małopolskiego Jerzego Millera, Starostę Powiatu Oświęcimskiego Józefa Krawczyka, Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Mariusza Dąbka oraz przedstawicieli parlamentu i samorządowców z Małopolski.

Podczas mszy świętej zgodnie z tradycją poświęcone zostały dożynkowe wieńce i chleb. Później w barwnym korowodzie, przy dziękach orkiestry dętej uczestnicy dożynek przemaszerowali na plac przy urzędzie gminy. Oficjalne otwarcie Święta Plonów rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego oraz wystąpienia gospodarzy i honorowych gości imprezy: – Dzisiaj na ręce małopolskich rolników składam wyrazy najwyższego szacunku i uznania. Życzę wam, by plony były zawsze obfite, pogoda była łaskawa, a w naszych domach nigdy nie zabrakło chleba – mówił marszałek Marek Sowa. Gospodarz województwa przypomniał także, że w tym roku obchodzimy 25-lecie polskiej wolności, a także 34-rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, co uświadamia, jak wiele udało się w Polce, w jej województwach, a także poszczególnych miastach i wsiach zrobić. – Cieszę się, że przez ostatnie lata, dzięki Wam, mieszkańcom Małopolski możemy zmieniać nasze małe ojczyzny, nasz region i nasz kraj. Cieszę się, że dziś możemy korzystać z funduszy europejskich, zapewniać naszym dzieciom miejsca w przedszkolach, dobre wykształcenie i pracę.

Dobre słowa do uczestników dożynek przesłał także Prezydent RP Bronisław Komorowski. List od prezydenta odczytał uroczyście wojewoda Jerzy Miller. Dziękuję wszystkim Państwu za przywiązanie do kultury polskiej wsi i jej zwyczajów, za piękne dożynkowe wieńce, za dobrą i uczciwą pracę. Niech to Małopolskie Święto Plonów w Osieku będzie wspaniałym, wspólnym przeżyciem duchowym. Niech przyniesie nam radość, odpoczynek i pogodę serc! – napisał prezydent Bronisław Komorowski. Zgromadzonych pozdrowili także Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, którzy na ręce marszałka przesłali listy do uczestników dożynek.

Nie zabrakło także okazji do zapoznania się z dożynkowymi tradycjami oraz poznania tajników małopolskiej sztuki ludowej. Ważnym punktem w programie dożynek jest przekazanie przez żniwiarzy zaproszonym gościom chleba oraz dzielenie się nim. To symboliczny znak dobrobytu, jakim cieszyć mają się uczestnicy dożynek w nadchodzących miesiącach. Do prastarych zwyczajów nawiązuje też konkurs na najpiękniejszy wieniec, którego laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. W tym roku zwycięzcami Konkursu Wieńca Dożynkowego zostali: stowarzyszenie Koło Gospodyń w Białce z Gminy Maków Podhalański (w kategorii wieńca współczesnego) oraz mieszkańcy Poręby Radlnej w Gminie Tarnów (w kategorii wieńca tradycyjnego). Laureaci drugiej z wymienionych kategorii prezentować będą województwo małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Na uczestników wydarzenia czekało również stoisko „Zasmakuj w Małopolsce”, gdzie skosztować można było regionalnych potraw. Po raz kolejny można było również sprawdzić swoją wiedzę na temat regionu i wziąć udział w konkursie „Graj w Korale”. Najlepszym uczestnikiem zabawy okazał się Krzysztof Bienia, który z rąk marszałka odebrał wyjątkową nagrodę: koralowy rower. Przez cały dzień podziwiać można było także występy zespołów ludowych, a wieczorem na publiczność czekał koncert grupy Elektryczne Gitary. Uwieńczeniem doskonałej zabawy był pokaz sztucznych ogni.


Portale regionalne
mapa

Współpraca Z KSOW

Czy chcesz podjąć współpracę z KSOW w Małopolsce?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009