Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zintegrowane podejścia do rozwoju społeczno-gospodarczego na obszarach Natura 2000

29.03.2010

26 marca 2010 r. w Hotelu Novum w Niepołomicach odbyła się konferencja na temat „Zintegrowanego podejścia do rozwoju społeczno-gospodarczego na obszarach Natura 2000”, która została sfinansowana w ramach budżetu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Spotkanie uroczyście otworzył członek Zarządu Województwa Małopolskiego Pan Wojciech Kozak.

Przedsięwzięcie spotkało sie z ogromny zainteresowaniem, ilość uczestników przekroczyła 120 osób, a wśród grona obecnych znaleźli się:  samorządowcy z Województwa Małopolskiego, przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Polskiego Związku Pracodawców i Producentów Kruszyw, przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki oraz organizacji samorządowych.

Ufamy, że pierwsza tego typu konferencja o charakterze wojewódzkim zapoczątkuje wypracowanie kompromisowych rozwiązań uwzględniających zarówno ochronę przyrody, jak i rozwój gospodarczy na obszarach Natura 2000 w Małopolsce. Dyskusja jest niezwykle potrzebna tym bardziej, że wyznaczone i projektowane obszary Natura 2000 w Województwie Małopolskim zajmują blisko 20 % powierzchni. Często są to tereny, na których realizowane lub planowane do realizacji są strategiczne inwestycje m.in. infrastruktura komunikacyjna, infrastruktura techniczna czy eksploatacja złóż. Obecnie 41 % całkowitych zasobów geologicznych kruszyw naturalnych występuje w złożach będących w kolizji z obszarami Natura 2000. Regionalny Konserwator Przyrody Pani Bożena Kotońska omówiła szczegółowo sposób wprowadzenia obszarów Natura 2000 w Małopolsce.  Odpowiedziano także na pytanie, jak skutecznie przygotować dokumentację w procedurze oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

 

 Prezentacje:

"Sposób wprowadzania Natura 2000 w Małopolsce"

"Ocena oddziaływań przedsięwzięcia na obszar Natura 2000"

"Praktyka przygotowania dokumentacji w procedurze oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, w tym przykłady najczęstrzych błędów i niedociągnięć"

"Zabezpieczenie potrzeb surowcowych Województwa Małopolskiego warunkiem zrównoważonego rozwoju - korzyści działalności rolniczej dla środowiska"

"Problemy Natuty 2000 dla eksploatacji złóż kopalin":

Prezenatcja prof. dr hab. inż. Wiesław Kozioł

Prezentacja dr inż. Jerzy Górecki


Portale regionalne
mapa

Współpraca Z KSOW

Czy chcesz podjąć współpracę z KSOW w Małopolsce?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009