Święto Fasoli w Zakliczynie
Zakliczyńskie święto to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych imprez promujących produkt lokalny w Małopolsce. W tym roku świętowano po raz 14. To m.in. dzięki temu świętu fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca została wpisana na listę Chronionych Nazw Pochodzenia w Unii Europejskiej.
Kolejne fasolowe święto było doskonałą okazją do promowania tego warzywa, które zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, witaminy B1 i B2, a także wapno, żelazo, potas i kwas foliowy. Wyjątkowość tej odmiany fasoli polega na tym, że jest ona szczególnie bogata w składnik zwany „pierwiastkiem życia" – magnez. Tę swoją cechę Jaś zawdzięcza środowisku, a zwłaszcza glebie, na której rośnie, bogatej właśnie w magnez.
Z "Pięknego Jasia" można zrobić dosłownie wszystko, co potwierdza towarzyszący dorocznemu świętu w Zakliczynie konkurs na potrawę z fasoli. Nad Dunajcem warzywo wykorzystywane jest od pokoleń jako podstawowy składnik zupy fasolowej, ale także do wytwarzania kiełbasy, rolad, pasztetów i unikatowego alkoholu. Hitem ostatnich lat jest tort na bazie fasoli.
Fasola "Piękny Jaś" uprawiana jest na 600 hektarach w Małopolsce. Zajmuje się tym około 2,5 tysiąca rolników, z czego najwięcej właśnie w Dolinie Dunajca – od Gródka, przez Czchów, Zakliczyn, Pleśną po Wojnicz. Miejscowi rolnicy przekonują, że tak smacznej i zdrowej fasoli, jak u nich nie ma nigdzie indziej na świecie. W niedzielę można było ją skosztować na wiele sposobów, z czego chętnie korzystali liczni goście zakliczyńskiego święta.
Wśród nich nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, czy zaprzyjaźnionych Węgrów. Samorząd Małopolski reprezentował wicemarszałek Roman Ciepiela.
Uczestnicy fasolowego święta mogli także otrzymać za darmo najnowszą książkę o Zakliczynie, wydaną dzięki wsparciu środków Unii Europejskiej, a także poznać informacje o reprezentacyjnych produktach regionalnych województwa małopolskiego dzięki kampanii „Zasmakuj w Małopolsce". Mało tego. Każdy mógł spróbować swoich sił w licznych konkursach wiedzy na ich temat z nagrodami i samemu spróbować, jak smakuje m.in. suska sechlońska, karp zatorski, redykołka, jabłko łąckie czy kiełbasa lisiecka.