Pierogi z farszem z regionalnego Karpia zatorskiego na XI Festiwalu Pierogów!
Na krakowskim Małym Rynku, w miniony weekend smakosze mogli delektować się pierogami w różnorakim wydaniu – od tradycyjnych z kapustą i grzybami czy z mięsem, po wersje eksperymentalną – z kapustą czerwoną i rodzynkami.
Uznanie jury zdobyły pierogi z serem i poziomkami, natomiast publiczność doceniła te z gęsiną i miętą.
Niemniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Województwa Małopolskiego, na którym odbywał się Live Cooking Show „Zasmakuj w Małopolsce” w wykonaniu uroczych Pań z małopolskich Kół Gospodyń Wiejskich.
Długa kolejka do stoiska „Zasmakuj w Małopolsce” była zasługą nęcących zapachów potraw: jagnięciny podhalańska w sosie curry, zupy z karpia zatorskiego, placków ziemniaczanych z oscypkiem, zupy fasolowej z suską sechlońską, moskolów z bryndzą, pulpetów z karpia, czy też – zgodnie z tematyką festiwalu - pierogów z farszem z karpia, przygotowywanych na bazie produktów regionalnych.
Autorkami potrwa docenionych przez odwiedzających festiwal mieszkańców małopolski oraz licznie przybywających turystów były Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Ptaszkowa, Podolsze, Kluszkowce, Ryczów oraz Stowarzyszenia „GRUPA ODROLNIKA” i Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni z Brzeźnicy.
Tłumy na stoisko „Zasmakuj w Małopolsce” ściągały nie tylko pyszne potrawy, ale też liczne konkursy związane z tematyką produktów regionalnych oraz zabawy dla dzieci.
Celem kampanii jest przybliżenie mieszkańcom Małopolski i przybywającym do naszego regionu gościom produktów, które dzięki prowadzonej przez Unię Europejską polityce jakości i wyróżniania produktów żywnościowych, uzyskały certyfikaty Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne. Małopolska to region bogaty w takie produkty – mamy ich 11, a pierwszy polski zarejestrowany produkt regionalny to bryndza podhalańska.
„Zasmakuj w Małopolsce” to akcja edykacyjno-promocyjna, która poprzez animacje na stoisku, liczne konkursy i quizy dla publiczności, a przede wszystkim przez degustację naszych małopolskich przysmaków przybliża Małopolanom bogactwo regionu. W trakcie, gdy zgromadzona publiczność mogła delektować się oscypkiem, chlebem prądnickim z bryndzą podhalańską, obwarzankiem krakowskim, kiełbasą lisiecką, karpiem zatorskim, suską sechlońską, jagnięciną podhalańską czy jabłkami łąckimi, kilkunastu śmiałków sprawdzało swoja wiedzę na temat tych produktów
w quizach i konkursach.