Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona problematyce drobnych gospodarstw rolnych
W miniony piątek 5 lipca br. już po raz trzeci w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona problematyce drobnych gospodarstw rolnych. Tegoroczne obrady skupione były wokół problemów ekonomicznych i społecznych drobnych gospodarstw. Podczas uroczystego otwarcia konferencji Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tadeusz Nalewajk, podkreślił znaczenie, jakie dla polskiej wsi i obszarów wiejskich ma Wspólna Polityka Rolna. To dzięki środkom europejskim dokonują się przemiany polskiego rolnictwa i polskiej wsi. Podkreslił dodatkowo, że po raz pierwszy w założeniach do przyszłego PROW na lata 2014-2020 będą wyodrębnione działania skierowane właśnie do tych rozdrobnionych agrarnie obszarów. Z kolei Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Marcińska, również zapowiedziała różnorodne formy wsparcia ludności zamieszkującej obszary wiejskie, tak, aby zwiększać zatrudnienie poza rolnictwem.
Z ramienia Województwa Małopolskiego w wydarzeniu uczestniczył dr Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który otwierając konferencję zaakcentował dużą rolę jaką odegrały dotychczas środki europejskie na obszarach wiejskich. Jednocześnie zaznaczył, iż Samorząd Województwa Małopolskiego aktywnie włącza się w prace nad nowym Programem na lata 2014-2020 przekonując Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi do większej regionalizacji PROWu i dostosowania jego zapisów do warunków specyficznych dla poszczególnych regionów kraju. Mówiąc o problemach obszarów wiejskich w Małopolsce stwierdził, że głównymi barierami są: niski poziom zatrudnienia poza rolnictwem, niska towarowość rolnictwa i silne rozdrobnienie gospodarstw rolnych.
W drugim dniu konferencji goście z zagranicy, polscy prelegenci oraz naukowcy
z Uniwersytetu Rolniczego Krakowie w towarzystwie doradców rolniczych zwiedzali małopolskie gospodarstwa specjalizujące sięw różnych rodzajach produkcji rolniczej oraz różnorodnme stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne działające na obszarach wiejskich. Oglądając gospodarstwa uczestnicy wyjazdów studyjnych mieli okazję do wymiany poglądów na temat prowadzonej dotychczas polityki rolnej przez UE oraz wysłuchać postulatów rolników dotyczących preferowanych form wsparcia w przyszłym okresie programowania. Niejako podsumowaniem tych rozmów w gospodarstwach były spotkania terenowe zorganizowane w Tomicach, Jeżówce, Kalwarii Zebrzydowskiej, Raciechowicach, podczas których licznie gromadzeni rolnicy zapoznani zostali z projektami nowych form wsparcia rolników oraz mogli przekazać swoje postulaty.