Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Po dobre praktyki do Irlandii!

03.07.2013

Irlandzki system wdrażania podejścia LEADER - wyjazd studyjny do Irlandii dla przedstawicieli Zarządu oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego, a także Lokalnych Grup Działania z terenu Województwa Małopolskiego.

W dniach 17-21 czerwca br. odbył się wyjazd studyjny do Irlandii, w którym uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Piotr Szymański oraz przedstawiciele 25 Lokalnych Grup Działania z Małopolski. Wizyta była okazja do zapoznania się z irlandzkim systemem wdrażania podejścia Leader. W dniu 18 czerwca w siedzibie LGD South&East Cork Area Development SECAD odbyło się spotkanie z pracownikami oraz dyrektorem wymienionej LGD którzy przedstawili zasady działania LGD, strukturę władz, historię SECAD, źródła finansowania oraz przykładowe projekty, które zostały sfinansowane za pomocą projektów złożonych do SECAD. W kolejnych dniach uczestnicy mieli okazje odwiedzić część miejsc, w których zrealizowano przedstawione w siedzibie SECAD projekty. Siedziba wizytowanej LGD zlokalizowana jest w miejscowości Midleton, która znajduje się na wschód od Cork. Obszarem swoim obejmuje południowo-wschodnią część Cork (z wyłączeniem miasta). Wymieniony obszar zamieszkuje około 150 tysięcy mieszkańców. Grupa powstała w 1995 roku. SECAD jest jedną z największych LGD pod względem obszaru oraz liczby mieszkańców, a także wielkości środków, jakie pozyskuje.

Pierwszym z wizytowanych miejsc w kolejnych dniach pobytu było Trabolgan Holiday, Village które znajduje się na wschód od Cork. Jest to ośrodek wypoczynkowy zapewniający atrakcje dla dzieci oraz dorosłych. Ośrodek znajduje się na obszarze 56 hektarów, na którym zlokalizowane są m.in.: około 200 domków letniskowych, basen, tory gokartowe (dla starszych i młodszych dzieci), park linowy, pole do łucznictwa, pole do paintballu, minigolf, pomieszczenia do zajęć (gdzie organizowane są przedstawienia teatralne, występy zespołów regionalnych, karaoke, uroczystości rodzinne itp.), kompleks sportowy ze sprzętem do gry w badmintona, piłkę nożną, tenisa, koszykówkę i siatkówkę. Część ośrodka została sfinansowana z funduszy otrzymanych w ramach wniosku złożonego do LGD SECAD (budynek wraz z wyposażeniem stanowiący cześć kompleksu sportowego). W ciągu roku kompleks jest odwiedzany przez około 100 tysięcy osób.

Kolejnym miejscem wizytacji była miejscowość Cobh, w której znajduje się drugi na świecie, co do wielkości naturalny port oraz zlokalizowana jest (sfinansowana ze środków pozyskanych przez LGD) jedna z atrakcji turystycznych tj. muzeum Titanic Experience - muzeum poświęcone Titanicowi. Podczas zwiedzania muzeum zapoznano się między innymi z historią Titanica (jak powstawał i był uruchamiany) oraz historią pasażerów, którzy byli uczestnikami tragicznego rejsu. Cobh był ostatnim portem przed wypłynięciem statku w rejs gdzie zabranych zostało ostatnich 123 pasażerów. Na wystawie zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią prężnego przemysłu i ekscytującymi innowacjami projektowymi, które doprowadziły do ​​powstania Titanica – największego i najbardziej luksusowego statku na świecie w tamtych czasach. Muzeum prezentuje m.in. wnętrze statku z dokładnymi replikami pierwszej, drugiej i trzeciej klasy kabin. Korzystanie z interaktywnych ekranów dotykowych pozwala odwiedzającym zagłębić się w epicką sagę, tak aby każdy mógł bardziej szczegółowo dowiedzieć się na temat prawdziwych i fałszywych elementów z historii Titanica. Podczas wizyty w Cobh zwiedzono również rzymskokatolicką katedrę św. Colmana zbudowaną w stylu francuskiego gotyku. Prace nad budową katedry rozpoczęto w 1868 roku, natomiast zakończono w 1915 roku (budowa trwała 47 lat).

W Tracton Community Centre uczestnicy wyjazdu, podczas prezentacji prowadzonej przez dyrektora centrum - Lisa Rauch zapoznali się z historią ośrodka oraz jego działalnością. Prezentacja uwzględniała również informacje dotyczące sposobu finansowania działalności centrum oraz pozyskanych środków. Tracton Community Centre (Centrum Społeczności w Tracton) powstało w miejscu starej szkoły. W związku ze zmniejszeniem się liczby dzieci oraz wybudowaniem nowej szkoły w pobliskiej miejscowości budynek został zamknięty.
Z upływem lat ulegał zniszczeniu. W związku z zagrożeniem zawalenia miejscowy samorząd podjął decyzje o stworzeniu komitetu (10 osób), który miał za zadanie zdobycie funduszy na odbudowę budynku i jego adaptację na miejscowe centrum społeczności. Ostatecznie w wyniku starań komitetu udało sie uratować budynek i w 2008 roku otworzono w/w centrum. W kolejnych latach pozyskano fundusze na rozbudowę centrum w ramach wniosku złożonego do LGD SECAD (budynek z zapleczem biurowym i sanitarnym). Obecnie do istniejącego budynku dobudowywana jest część, w której zlokalizowany będzie teatr.
W miejscu tym odbywają się: cykliczne imprezy dla lokalnej społeczności, wydawana jest gazetka oraz prowadzone są liczne warsztaty oraz szkolenia (w zależności od zapotrzebowania i zainteresowań), a także nauka języków obcych i tańca. Na parterze budynku zlokalizowana jest sala, z której mogą korzystać matki wraz z dziećmi podczas organizowanych w/w spotkań. Budynek można również wynająć miedzy innymi do organizacji uroczystości rodzinnych.

 W ostatnim dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzali Rumley’s Open Farm. Farma zlokalizowana jest na obszarze 20 hektarów we wschodniej części Cork, gdzie znajdują się zarówno zwierzęta gospodarskie jak i egzotyczne. Ta rodzinna farma prowadzona przez Ivana i Sandie Rumley została otwarta dla zwiedzających w 2012 roku. Samo gospodarstwo rolne istnieje już ponad 15 lat. Główną atrakcją dla najmłodszych jest żywy inwentarz. Zobaczyć tam można króliki, kury, owce, lamy, kucyki, wielbłądy oraz wiele innych ciekawych zwierząt. Farma jest miejscem, gdzie można zapoznać się ze zwyczajami zwierząt, pogłaskać je i uczestniczyć w przygotowywaniu dla nich posiłków oraz ich karmieniu (możliwa jest również obserwacja dojenia krów). Na terenie farmy dla najmłodszych przygotowano place zabaw, a dla dorosłych ogród, restaurację i kawiarnię, gdzie można odpocząć po emocjonującym zwiedzaniu. Farma jest również doskonałym miejscem do organizacji urodzinowych przyjęć dla dzieci urozmaiconych ciekawymi zajęciami na powietrzu. Produkty powstałe na farmie są możliwe do zakupu w małym sklepiku zlokalizowanym na miejscu. Otwarcie farmy dla zwiedzających oraz budowa całego zaplecza (restauracja, sklep, adaptacja stodoły na część dydaktyczną) możliwa była dzięki funduszom uzyskanym w ramach wniosku złożonego do LGD SECAD.

Bardzo napięty program wizyty pozwolił zobaczyć i zaczerpnąć z doświadczeń irlandzkich partnerów.

Organizatorem wizyty był Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Małopolskiego.


Portale regionalne
mapa

Współpraca Z KSOW

Czy chcesz podjąć współpracę z KSOW w Małopolsce?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009