Rolnictwo ekologiczne siłą Małopolski
Czy rolnictwo ekologiczne może być siłą Małopolski ? W jaki sposób rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne mogą konkurować z innymi rolnikami prowadzącymi tradycyjne gospodarastwa rolne ? Na jakie przeszkody formalno-prawne napotykają rolnicy gospodarujący ekologicznie, a chcący oferować swoje wyroby poprzez sprzedaż bezpośrednią ? Na te i inne pytania związane z prowadzeniem gospodarstw ekologicznych starali się odpowiedzieć prelegenci i uczestnicy tegorocznej Małopolskiej Konferencji Ekologicznej, która odbyła się w dniu 19 listopada br. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
Konferencję otworzył dr Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który omówił działania samorządu województwa ukierunkowane na wsparcie małopolskich rolników, w tym środki przeznaczane z PROW i MRPO na wsparcie inwestycji służących rozwojowi rolnictwa (rozwój targowisk w Małopolsce, inwestycje w odnawialne źródła energii). „W całej Małopolsce musimy budować świadomość mieszkańców i poczucie odpowiedzialności za produkty regionalne i tradycyjne” zaznaczył dr S. Sorys omawiając tegoroczną kampanię promująca małopolskie produkty regionalne i tradycyjne.
Dzięki obecności na konferencji przedstawicieli wojewódzkich inspekcji ochrony nasion oraz sanitarno-epidemiologicznych rolnicy przybyli na konferencję mogli wymienić poglądy odnośnie przepisów odnoszących się do problemów sprzedaży bezpośredniej.
Z kolei prof. Ryszard Kostuch i prof. Jan Szarek omówili dogłębnie znaczenie trwałych użytków zielonych w ekologicznym chowie bydła oraz aktualne problemy produkcji mleka i wołowiny ekologicznej oraz możliwości przetwórstwa i sprzedaży bezpośredniej w gospodarstwie rolnika.
W trakcie konferencji odbyła się prezentacja gospodarstw uczestniczących w tegorocznej edycji Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Na stoiskach zaprezentowali się rolnicy – laureaci konkursu, w tym zwycięzca ogólnopolskiego etapu pochodzący z Małopolski – P. Artur Kozioł.