Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

W biogazowniach rolniczych przyszłość !!!

11.10.2012

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Małopolskiego w dniu 10 października 2012 r. zorganizował wizytę studyjną do biogazowni rolniczych zlokalizowanych w Kostkowicach oraz Łanach Wielkich. Uczestnikami wyjazdu byli małopolscy samorządowcy oraz wiceprezesi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z nowymi technologiami, które gwarantują optymalizacje rozwiązań, a co za tym idzie efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych przyczyniając sie do rozwoju środowiska.

Przy budowie instalacji biogazowych znajdują zastosowanie dwa różne systemy. Instalację typu PowerRing stosuje się zawsze tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na nieograniczone wykorzystanie surowców odnawialnych. W odróżnieniu do technologii PowerRing instalacja typu SPF (Single Processing Fermenter) została zaprojektowana przede wszystkim dla łatwo rozkładalnych substratów.

Zwiedzane instalacje (Zakład Doświadczalny w Grodźcu Śląskim, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „BUTOR” w Łanach Wielkich) zostały wykonane w systemie PowerRing.

Pierwsza z nich do produkcji biogazu, który kolejno zamieniany jest na energię elektryczną i ciepło, wykorzystuje obornik, gnojowicę, gnojówkę, kiszonkę z trawy oraz silosowaną kukurydzę. Wytworzona energia elektryczna wykorzystywana jest dla celów własnych, a reszta sprzedawana do sieci. Część wytworzonego ciepła zużywa sam Zakład Doświadczalny, a pozostałe ciepło ma służyć planowanej do realizacji inwestycji - ogrzaniu wody w basenie dla celów hodowli Suma Afrykańskiego. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej techniki „kanałów transportu podziemnego” na terenie biogazowni nie czuć nieprzyjemnego zapachu.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „BUTOR” w Łanach Wielkich (powierzchnia gospodarstwa 2000 ha) do wytworzenia biogazu stosuje silosowaną kukurydzę. Wytworzona energia elektryczna wykorzystywana jest dla celów własnych, a reszta sprzedawana do sieci. Część wytworzonego ciepła zużywana jest w gorzelni zlokalizowanej na terenie gospodarstwa. Spaliny z silników zamieniających biogaz na energię elektryczną i ciepło służą do ogrzania gorzelni.

Aby spełnić warunek bezodpadowości obydwu instalacji oraz zamknąć bilans ekonomiczny inwestycji, masa pofermentacyjna w postaci nawozu wykorzystywana jest na własnych polach obydwu gospodarstw.

Wizyta pozwoliła na pogłębienie wiedzy i wymianie doświadczeń uczestników spotkań oraz obserwacji nowych rozwiązań stosowanych w tego typu inwestycjach.




Portale regionalne
mapa

Współpraca Z KSOW

Czy chcesz podjąć współpracę z KSOW w Małopolsce?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009