Czosnek, czosnek i tylko czosnek !!!!
W niedzielę 31 lipca w Prandocinie już po raz V odbyło się, Małopolskie Święto Czosnku. Wspólna inicjatywa gminy Słomniki i gminy Radziemice z roku na rok staje się coraz bardziej rozpoznawalną imprezą regionalną. Tereny rolnicze Słomnik i Radziemic to prawdziwe zagłębie czosnkowe w Małopolsce. Dlatego właśnie tutaj od pięciu lat wybierana jest co roku Czosnkowa Para Cesarska – czyli najwięksi producenci czosnku z regionu. Podobnie do ubiegłych lat, para cesarska udekorowana została przez organizatorów uroczystości burmistrza Słomnik oraz wójta Radziemic. W tym roku tytuł Czosnkowej Pary Cesarskiej przypadł pani Renacie Patej z Łętkowic i panu Stanisławowi Semeniukowi z Polanowic. Nowa para cesarska otrzymała również: puchary, dyplomy i nagrody, które wręczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak.
Dodatkowo dla trzech najlepszych producentów warzywnych z terenu gmin Radziemice i Słomniki Sejmik Województwa Małopolskiego ufundował puchary. Poza parą cesarską puchar za III miejsce otrzymał pan Piotr Bojarski z Prandocina. Pucharowe wyróżnienia przekazali obecni podczas Święta Czosnku: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego – Jacek Soska, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku – Kazimierz Czekaj oraz Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku – Adam Domagała.
Warto dodać, że podczas trwania Święta swój dorobek kulinarny zaprezentowało 11 kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości. Kulinarne specjały zademonstrowane zostały na pięknie udekorowanych warkoczami czosnkowymi stoiskach. Poza możliwością degustacji tradycyjnych specjałów zgromadzona publiczność miała okazję zasięgnąć porad doradców rolniczych oraz zapoznać się z nowinkami dotyczącymi sprzętu rolniczego, a także zaopatrzyć się w nasiona. Dużą popularnością cieszyło się stoisku zielarki z Zalasu, która prezentowała leczniczą moc ziół, a przede wszystkim czosnku niedźwiedziego.
Święto Czosnku było też okazją do prezentacji książki kucharskiej, w której znalazły się tradycyjne potrawy z czosnkiem. W książce są przepisy miejscowych gospodyń pochodzących z obszaru Słomnik i Radziemic. Książka wzbudziła nie małe zainteresowanie wśród zebranej publiczności.