Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zachodnie nowatorskie "drogowskazy' na rzecz rozwoju rolnictwa w Polsce

21.09.2017

 

„Zachodnie nowatorskie "drogowskazy” na rzecz rozwoju rolnictwa w Polsce" to temat wyjazdu studyjnego zrealizowanego w dniach 02-07 września br.  przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na zlecenie Sekretariatu Regionalnego KSOW województwa małopolskiego. W wyjeździe uczestniczyło 16 osób, w skład których  wchodzili przedstawiciele lidera projektu – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział
w Krakowie, partnerów: Konferencje Naukowe Piotr Rachwał, Małopolskiego Stowarzyszenia Doradców Rolnych, Stowarzyszenia Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność oraz pozostałych instytucji: Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Małopolskiej Izby Rolniczej, UR w Krakowie, Małopolskiej Sieci LGD i Związku Młodzieży Wiejskiej.

Wyjazd dotyczył dobrych praktyk z zakresu nowatorskich pomysłów
w rolnictwie oraz upowszechniania wiedzy w zakresie optymalizacji wykorzystywania przez mieszkańców obszarów wiejskich, zasobów środowiska naturalnego.

Uczestnicy odwiedzili placówki  naukowe, takie jak: Uniwersytet Rolniczy w Pradze oraz Technologiczny Uniwersytet w Monachium, w których zapoznali się z naukową działalnością uczelni oraz kierunkami kształcenia. Podczas wyjazdu szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziła forma sprzedaży bezpośredniej przez gospodarstwa w Niemczech i Austrii, takie jak: Rosa Kuh (różowa krowa), farma Schilmeieri czy Biohof Burger. Gospodarstwa te specjalizują się w sprzedaży swoich produktów z automatów, dzięki czemu konsument może w kilku miejscach zakupić ich towary, m.in. bezpośrednio u rolnika, czy w Norymberdze. Innym przykładem sprzedaży bezpośredniej była firma Adamah BioHof, specjalizująca się w sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych i nieprzetworzonych pochodzących z własnego gospodarstwa bezpośredniemu konsumentowi w formie wysyłanych paczek. Szczególne zainteresowanie uczestników wyjazdu wzbudziła fabryka Horscha, w której zwiedzających przyjął sam właściciel Michael Horsch.  Przedstawił on genezę powstania firmy oraz oprowadził po jednej ze swoich fabryk. Na zakończenie wyjazdu szeroki obraz funkcjonowania rolnictwa w Austrii został przedstawiony podczas spotkania z tamtejszą Izbą Rolniczą, której spektrum działalności pokrywa się z działaniami naszej Izby Rolniczej, nie mniej jednak jej budżet oraz siła nacisku oddziaływania na władze jest znacznie większa.

 


Portale regionalne
mapa

Współpraca Z KSOW

Czy chcesz podjąć współpracę z KSOW w Małopolsce?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009